Alternatywa na ból miesiączkowy
Alternatywa na ból miesiączkowy

Kobieta raz w miesiącu zmaga się ze skurczowym bólem brzucha, na który nie może znaleźć dobrego rozwiązania. Jest to mimowolny skurcz mięśni gładkich spowodowany miesiączką.

Miesiączce często towarzyszy uczucie dyskomfortu, połączone z bólami brzucha, zwłaszcza podczas pierwszych dni. Wiele kobiet nie może poradzić sobie z tą dolegliwością, która nie pozwala im normalnie funkcjonować. Niekiedy ból jest tak silny, że nie mogą się podnieść z łóżka.

 Alternatywa na ból

Niektóre kobiety na ból brzucha podczas miesiączki zwyczajowo przyjmują leki przeciwbólowe, które działają na całe ciało, podczas gdy można zażyć leki rozkurczowe, skupiające swoje działanie na mięśniach gładkich. Butylobromek hioscyny, składnik leku Buscopan, w znikomym stopniu przenika do układu krążenia, co powoduje, że działa głownie w obrębie brzucha. Nie przenika również przez barierę krew/mózg, przez co nie powoduje niepożądanych objawów takich jak ból głowy, zawroty lub bezsenność. Skurcz brzucha jest wywoływany przez połączenie się receptorów, dlatego butylobromek hioscyny wchodzi między łączące się ze sobą elementy i blokuje tym samym impuls, który każe mięśniom się skurczyć. Już po 15 minutach[i] możemy poczuć ulgę związaną z odpuszczającym bólem, czyli coraz słabiej skurczającymi się mięśniami brzucha.

 Domowe wsparcie

Należy pamiętać, że bardzo bolesne miesiączkowanie może wynikać z problemów zdrowotnych, więc jeśli co miesiąc zauważamy u siebie silne skurcze mięśni gładkich, powinniśmy odwiedzić lekarza, który może zlecić badania i wyznaczyć odpowiednie leczenie. Jeśli bóle nie wzbudzają naszych podejrzeń, możemy wesprzeć działanie leku domowymi sposobami: wykonywać masaże w dolnej części brzucha oraz stosować w tym miejscu ciepłe okłady, które wpłyną na rozluźnienie mięśni. Dodatkowo przed zbliżającym się miesiączkowaniem możemy pić zioła, które mają działanie rozkurczowe i uspokajające, takie jak rumianek, melisa czy mięta.

Butylobromek hioscyny nie ma działania przeciwbólowego, dlatego nie maskuje bólu, a usuwa jego przyczynę, czyli skurcz mięśni gładkich narządów jamy brzusznej.

[1] ChPL Buscopan Forte

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.