Biegunka podczas miesiączki – co może ją powodować?

Menstruacja to czas mało komfortowy, który często wiąże się z różnymi dolegliwościami. Niektórym kobietom poza bólami brzucha i pachwin doskwierają także bóle pleców, głowy, mdłości, a także zaburzenia czynności układu pokarmowego, w tym biegunka.

Wiemy, że hormony podczas okresu wpływają na nasze emocje, ale niekoniecznie jesteśmy świadome, że oddziałują także na układ pokarmowy. Stąd właśnie biegunka w trakcie miesiączki. W układzie trawiennym znajdują się receptory progesteronu, zatem jego poziom wpływa na pracę jelit – ich rozluźnianie i skurczanie. To z kolei powoduje szybsze przesuwanie się treści pokarmowych do jelita grubego, co w konsekwencji może prowadzić do luźnych wypróżnień, a nawet biegunki czy też sensacji żołądkowych. Ich pojawienie się może mieć też związek ze zwiększeniem kurczliwości macicy, co także wpływa na ruch jelit.

Występowanie biegunki podczas okresu oraz przed nim, kojarzone jest z zespołem jelita drażliwego, któremu towarzyszą naprzemiennie rozwolnienie, gazy, wzdęcia i zaparcia. Zmiany hormonalne podczas menstruacji nasilają te objawy.

Co mówią badania?

Tematem objawów żołądkowo-jelitowych przed i podczas miesiączki u zdrowych kobiet zainteresowali się twórcy badania z Kanady, którego wyniki opublikowano w 2014 roku (Gastrointestinal symptoms before and during menses in healthy women; BMC Women’s Health).

W badaniu wzięły udział zdrowe, dorosłe miesiączkujące kobiety bez stwierdzonych wcześniej chorób przewodu pokarmowego, ginekologicznych i psychiatrycznych. W ramach badania pacjentki wypełniły ankietę, w której odpowiedziały na pytania związane z miesiączką i obecnością objawów żołądkowo-jelitowych oraz stanów emocjonalnych. Oceniano częstość występowania objawów z przewodu pokarmowego, takich jak: ból brzucha, biegunka, zaparcia, nudności, wymioty, które nazwano objawami pierwotnymi oraz na temat bólu brzucha i wzdęć – te zaś nazwano objawami wtórnymi. Pytano o miesiączkę i okres okołomiesiączkowy. Szukano odpowiedzi na pytanie czy objawy emocjonalne lub inne czynniki, takie jak zmęczenie, mogą być kojarzone z występowaniem objawów z przewodu pokarmowego.

Na pytania odpowiadało 156 kobiet w wieku 18-55 lat. Nieco ponad połowa respondentek twierdziła, że ich miesiączki są zwykle bolesne.

Jeśli chodzi o częstość występowania objawów z przewodu pokarmowego, to prawie 3/4 z kobiet miewa je przed miesiączką, a ponad dwie trzecie w czasie trwania krwawienia. U ponad 30% objawy dotyczą zarówno okresu przed miesiączką, jak i podczas jej trwania.  Najczęściej wymienianymi dolegliwościami są bóle brzucha oraz biegunka.

Wśród objawów emocjonalnych, najczęstszym jest depresja, która zwykle pojawia się w okresie przedmiesiączkowym. Odczuwanie zwiększonego zmęczenia zgłaszano zarówno przed, jak i podczas miesiączki.

W ramach badania sprawdzano korelację pomiędzy wyżej wymienionymi objawami w okolicach miesiączki. Wykazano, że osoby z objawami emocjonalnymi, takimi jak depresja i lęk lub te skarżące się na zmęczenie, były znacznie bardziej narażone na wystąpienie wielu niekorzystnych objawów z przewodu pokarmowego, zarówno przed, jak i podczas okresu.

Podobnie uczestniczki, które doświadczają bolesnych miesiączek były znacznie bardziej podatne na wystąpienie pierwotnych objawów przewodu pokarmowego: bólu brzucha, biegunki i nudności.

Podsumowując, występowanie niekorzystnych objawów z przewodu pokarmowego w okresie przedmiesiączkowym i w czasie jej trwania jest dość powszechne. Często idzie w parze z zaburzeniami emocjonalnymi, z którymi wzajemnie się nasilają i przechodzą jedne w drugie. Często jednak zaburzenia jelitowe same w sobie są przyczyną narastającego zmęczenia w czasie okołomenstruacyjnym i lęku przed zbliżającą się miesiączką.

Zobacz także: Skurczowe bóle brzucha

Konsultacja medyczna materiału: dr Agnieszka Wroblewska, Specjalista ginekolog-położnik.http://Skurczowe bóle brzucha

Opis badania: 
Bernstein et al. Gastrointestinal symptoms before and during menses in healthy women, BMC, Women's Health 2014, 14:14.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.