biegunka podczas podróży

Biegunka podróżnych – jak jej zapobiegać?

Coraz częściej i chętniej podróżujemy, poznając nowe miejsca, kultury i ludzi. Każda podróż to emocje i starania aby zaplanować wszystko w najdrobniejszych szczegółach, które pozwolą nam cieszyć się wyjazdem. Są jednak nagłe sytuacje, takie jak biegunka u podróżnych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale możemy się przed nimi zabezpieczyć zawczasu.

Biegunka podróżnych może być spowodowana stresem w związku z samym wyjazdem. Wiele osób mocno przeżywa każdą podróż i kiedy tylko taka nadchodzi zaczyna czuć skurcze w brzuchu i mieć problemy z nadmiernym wypróżnianiem. Pojawia się stres psychofizyczny, który związany jest z samym wyjazdem i towarzyszącymi mu emocjami, ale też zmianą klimatu, stref czasowych czy rodzaju i rytmu spożywania posiłków. Częstą przyczyną są bakterie, którymi możemy się zarazić po przyjeździe na miejsce przez brak odpowiedniej higieny i nieostrożność, np. jedząc nieumyte owoce. W wielu, zwłaszcza egzotycznych miejscach, problemem może okazać się woda z kranu, w której także mogą znajdować się niebezpieczne bakterie.

Jak zapobiegać w przypadku drobnoustrojów?

Aby zapobiec biegunce, której przyczyną są czynniki zewnętrzne jak bakterie, można przyjmować probiotyki. Są to preparaty, które uzupełniają naturalną florę bakteryjną, dzięki czemu nie zmieni się ona po przyjeździe do innego miejsca. Ich przyjmowanie należy zacząć jeszcze przed wyjazdem, około tygodnia wcześniej. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o odpowiedniej higienie, a nawet zwiększyć częstotliwość mycia rąk. Przydatne mogą kazać się płyny antybakteryjne, które pozwolą nam zdezynfekować dłonie w każdych warunkach.

Ważnym elementem jest również niepodrażnianie dodatkowo układu trawiennego ostrymi albo ciężkostrawnymi potrawami, które mogą się przyczynić do nieprawidłowego wypróżniania w dniu wyjazdu i podczas jego pierwszych dni. Dla ostrożności powinniśmy unikać również jedzenia surowych produktów oraz wielokrotnie podgrzewanego mięsa. Należy pamiętać, że wiele potraw, owoców czy warzyw choć kusi swoim wyglądem, może być niebezpieczna, ponieważ jest „obca” dla naszego układu trawiennego i może go podrażniać. Warto zatem zachować czujność, aby uniknąć biegunki podróżnych.

Gdy nie uda nam się zapobiec biegunce u podróżnych

Mimo zastosowania środków ostrożności zawsze istnieje ryzyko pojawienia się biegunki, ale i na to warto być przygotowanym i w podróżnej apteczce zabrać środek na tę dolegliwość. Warto wybrać lek, który nie tylko zahamuje objawy, ale też usunie z organizmu przyczyny, takie jak bakterie i wirusy. Tak działają leki zawierające substancję czynną o nazwie diosmektyt. Dodatkowo substancja ta ma właściwości powlekające, dzięki czemu chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego, wspierając jej regenerację.

Po każdej biegunce należy pamiętać, że nasz układ pokarmowy jest podrażniony i potrzebuje czasu na regeneracje. Powinniśmy postawić zatem na lekkostrawną dietę oraz pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, probiotyków i elektrolitów.

4 thoughts on “Biegunka podróżnych – jak jej zapobiegać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.