Stop biegunce wc

Częste rozwolnienia – jak sobie z nimi radzić?

Kiedy nasz regularny tryb wypróżniania zostaje zachwiany, wizyty w toalecie stają się znacznie częstsze, a stolec ma płynną postać, mamy do czynienia z rozwolnieniem, czyli biegunką. Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ale szybko zacząć działać poprzez hamowanie objawów, jak również leczenie biegunki i jej przyczyn. 

Z biegunką lub inaczej rozwolnieniem mamy do czynienia, kiedy liczba oddawanych w ciągu dnia stolców zaczyna przekraczać 3 i kiedy przyjmują one płynną lub półpłynną postać. Dolegliwości nie należy lekceważyć. Jeśli leki, po które sięgnęliśmy nie pomagają, rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż 3-5 dni, ma ciężki przebieg lub towarzyszy mu gorączka, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. W przypadku małych dzieci wizytę powinno odbyć się wcześniej, już przy pierwszych objawach.

Przyczyny biegunki

Najczęstszymi przyczynami biegunki są zarażenia wirusami, ale powodować ją mogą także infekcje bakteryjne, niestrawność bądź niektóre z przyjmowanych leków. Nie zawsze możemy być pewni co do przyczyn biegunki, zwłaszcza jeśli jest ona wynikiem działania wirusów czy bakterii. Dlatego też od razu trzeba zacząć działać, aby po pierwsze hamować objawy, a po drugie leczyć przyczyny. W ostrej biegunce wirusowej należy natychmiast zatrzymać niszczące działanie drobnoustrojów, które uszkadzają warstwę naturalnego śluzu produkowanego przez komórki nabłonka jelitowego i przedostają się do wnętrza ścian jelita.

Równowaga gospodarki wodnej

Leczenie rozwolnienia powinniśmy oprzeć przede wszystkim na nawadnianiu organizmu. Podczas biegunki nie powinno się zatem zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, wyższej nawet niż zalecana dzienna norma. Woda jest podstawowym zalecanym płynem, ale żeby zwiększyć skuteczność leczenia warto sięgnąć po specjalistyczne doustne płyny nawadniające. Unikać natomiast należy gorących napojów, soków warzywnych, napojów gazowanych, a także tych wysoko słodzonych, gdyż proces metabolizmu cukru może nasilić objawy.

Wartości odżywcze w diecie

Następnym ważnym elementem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych do regeneracji i walki z chorobą substancji odżywczych. Dlatego powinniśmy zadbać o naszą dietę, która powinna składać się z lekkostrawnych posiłków. Możemy jeść gotowaną marchewkę, ziemniaki oraz kleiki na bazie ryżu. Choć często w trakcie dolegliwości nie dopisuje nam apetyt i nie odczuwamy głodu, nie możemy jednak zapominać o regularnych posiłkach.

Leczenie biegunki u źródła

Najważniejszym efektem, jaki chcemy osiągnąć podczas biegunki jest skrócenie jej intensywności oraz czasu trwania. Wybierając lek hamujący objawy należy jednak pamiętać, że natychmiastowe zatrzymanie wypróżnienia może doprowadzić do wzmożonego rozwoju wirusów, które mogą w dalszym ciągu uszkadzać błonę śluzową jelita. Dlatego należy wybierać preparaty, które zachowują aktywność motoryczną jelit niezbędną do przesuwania treści jelitowej oraz wchłaniania. Warto sięgnąć po lek, który wesprze organizm w walce z wirusami. Dla przykładu substancja czynna diosmektyt, stosowana w leczeniu biegunki, wzmacnia barierę śluzową ściany jelita, która narażona była na działanie wirusów i pomaga w regeneracji już powstałych mikrouszkodzeń. Co więcej, chroni enterocyty, czyli komórki znajdujące się w ścianie jelita, przed dalszym działaniem agresorów obecnych w ścianie jelita.

Jeśli walczymy z problemem rozwolnienia, musimy zadbać o pozbycie się przyczyn, które go powodują oraz regenerację organizmu. Należy zatem pamiętać o nawadnianiu, właściwym odżywianiu i wsparciu odpowiednimi lekami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.