Ból brzucha - Buscopan
Co oznacza ból brzucha? Dlaczego brzuch boli?

Ból brzucha to częsta dolegliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Niezależnie od tego, czy występuje u ludzi starszych, czy też pojawia się u dzieci, za każdym razem bardzo ważne jest właściwe zdiagnozowanie źródła bólu brzucha. Ale dlaczego brzuch boli? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha? Jak leczyć ból brzucha?

Kiedy brzuch boli, trudno jest normalnie funkcjonować – choć ból brzucha może mieć za każdym razem inne natężenie oraz przyczynę, to jednak zawsze wiąże się z pewną dozą dyskomfortu. Tylko dlaczego brzuch boli? Jakie są przyczyny bólu brzucha? Co oznacza ból brzucha?

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha: dlaczego brzuch boli?

Ból brzucha w wielu przypadkach jest związany ze schorzeniami narządów jamy brzusznej(1). Należy jednak podkreślić, że ból brzucha w jednym, tym samym miejscu może się wiązać z różnymi schorzeniami dla każdej z płci, a także z różnymi schorzeniami w zależności od wieku pacjenta. Istnieje wiele przyczyn bólu brzucha. Może być on wywołany szeregiem różnych czynników: od niestrawności, przez stres, aż po poważne schorzenia (nie tylko gastryczne), wymagające pilnej konsultacji lekarskiej. Bardzo ważne jest określenie miejsca, rodzaju oraz stopnia bólu, aby diagnoza bólu brzucha była trafna.

Stopień bólu brzucha oraz rodzaj bólu brzucha

Jedną z metod pomiaru bólu (w tym bólu brzucha) jest skala numeryczna (NRS), w której stopień bólu określa się od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak bólu, podczas gdy 10 to ból nie do zniesienia(2). Pacjenci, mówiąc o natężeniu swojego bólu (również bólu brzucha), mogą nie określać jego rodzaju, a jest to często szczególnie istotne dla postawienia prawidłowej diagnozy.

Istnieje wiele rodzajów bólu brzucha: rwący ból brzucha, kłujący ból brzucha, silny ból brzucha, przeszywający ból brzucha, uciskający ból brzucha, skurczowy ból brzucha… Każde określenie bólu brzucha przybliża lekarza do zrozumienia problemu pacjenta i prawidłowego pokierowania procesem leczenia. Bardzo ważnym czynnikiem jest również typ bólu brzucha: ostry i nagły ból brzucha lub przewlekły, systematyczny ból brzucha.

Lokalizacja bólu brzucha: miejsce bólu brzucha a diagnoza

Ból brzucha może sygnalizować nie tylko schorzenia lub utrudnioną pracę układu pokarmowego, lecz także choroby ginekologiczne, metaboliczne, neurologiczne lub naczyniopochodne(3). Lokalizacja bólu brzucha jest istotnym elementem diagnozy: lekarz może zbadać miejsce, w którym boli brzuch, a w razie potrzeby skierować na bardziej precyzyjne badania, na przykład USG jamy brzusznej.

Jak stwierdzić, dlaczego boli brzuch?

Aby lekarz mógł właściwie zdiagnozować przyczynę bólu brzucha, bardzo ważne jest podanie wszystkich innych objawów, które towarzyszą bólowi:

– gorączka,
– osłabienie,
– nudności,
– zawroty głowy,
– brak apetytu,
– wzdęcia,
– biegunka,
– zaparcia i problemy z wypróżnianiem (np. ból podczas wypróżniania, obecność krwi w stolcu).

Każdy objaw może się okazać kluczowy dla prawidłowej diagnozy bólu brzucha, zwłaszcza, że ból brzucha jest najczęściej efektem, objawem jakiegoś schorzenia lub trudności w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Więcej na temat bólu brzucha można przeczytać w ciekawym artykule pod tytułem: Ból brzucha (https://www.buscopan.pl/bol-brzucha/).

 

 

1. Ból brzucha, źródło: mp.pl, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/68344,bol-brzucha, dostęp: 29 maja 2019 r.
2. Leczenie bólu w oparciu o drabinę analgetyczną WHO, Cykl Farmakoterapia koordynowany przez prof. dr. hab. med. Marka Droździka, Kierownika Katedry Farmakologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, 08/2011.
3. Ból brzucha, źródło: mp.pl, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/68344,bol-brzucha, dostęp: 29 maja 2019 r.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.