jak-leczyć-biegunkę

Jak leczyć biegunkę? Rekomendacje WHO

Wielu z nas od czasu do czasu dotyka biegunka, ale niestety nie każdy wie, jak skutecznie ją leczyć. Tymczasem ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć na tyle poważne konsekwencje, że wytyczne dotyczące jej leczenia wydała Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization).

Biegunka, nazywana również rozwolnieniem, to nie tylko dyskomfort, ale przede wszystkim dolegliwość, która – leczona w nieodpowiedni sposób lub nieleczona wcale – może spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała cztery główne cele leczenia biegunki.

Po pierwsze: uniknąć odwodnienia

Jak leczyć biegunkę według WHO? Przede wszystkim tak, żeby uniknąć odwodnienia organizmu, ponieważ podczas rozwolnienia nasz organizm wydala dużo płynów. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, a biegunka nie wywołała dodatkowych dolegliwości, konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się też uzupełniać elektrolity. Podczas epizodu biegunki można wspomóc się specjalnymi napojami nawadniającymi, jednak odpowiednia dawka wody powinna wystarczyć. Ile pić, żeby prawidłowo leczyć biegunkę? To zależy od organizmu chorego, ale trzeba pamiętać o podstawowym zaleceniu: nie mniej niż półtora litra płynów na dobę.

Może jednak zdarzyć się tak, że do odwodnienia organizmu jednak dojdzie. Wtedy organizm sam da nam o tym znać poprzez spadek samopoczucia, jeszcze większe osłabienie, senność, problemy z koncentracją, wzmożone pragnienie, napięcie skóry. W dalszej kolejności mogą pojawić się inne objawy, np. gorączka, spadek ciśnienia krwi, a nawet może dojść do utraty przytomności.

W przypadku wystąpienia odwodnienia zasada jest taka sama: należy nawodnić organizm i uzupełnić poziom elektrolitów. Ale uwaga: nie wolno tego robić zbyt gwałtownie.

Masz biegunkę? Pamiętaj o jedzeniu

Domorośli „specjaliści” często mówią, że na biegunkę najlepsza jest głodówka. Nic bardziej mylnego! Światowa Organizacja Zdrowia określając, jak leczyć biegunkę nie pozostawia wątpliwości. Według ekspertów WHO, jedną z najważniejszych kwestii jest niedopuszczenie do zaburzeń odżywiania organizmu. Jeść podczas biegunki więc trzeba, ale jak to robić, żeby skutecznie ją leczyć? Przede wszystkim – często! Najlepiej spożywać 5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach nie dłuższych niż 3-3,5 godziny. Po drugie, posiłki powinny być lekkostrawne i zawierać mało błonnika, żeby podrażniony przewód pokarmowy mógł sobie z nimi poradzić. Wskazane jest jedzenie np. ryżu, kleiku czy kaszy jęczmiennej, a także gotowanej marchewki lub ziemniaków, jagód, sucharków.

Biegunka? Niech szybko zniknie i więcej nie wraca

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają: lecząc biegunkę, należy dążyć do tego, żeby objawy ustąpiły jak najszybciej oraz żeby zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia tej przypadłości w przyszłości. Jak w takim razie leczyć biegunkę? Jeśli jesteśmy w ciągłym biegu i chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu, warto sięgnąć po lek zawierający diosmektyt. To substancja czynna, która wspomaga nasz układ pokarmowy w walce z biegunką i jednocześnie ochrania go przed podrażnieniem. Co jednak zrobić, żeby biegunka już więcej się nie powtórzyła? Pewności co do tego mieć nie możemy, ale wiadomo, jak postępować, żeby zredukować ryzyko wystąpienia rozwolnienia. Niezwykle istotna okazuje się edukacja dotycząca nawyków żywieniowych, higieny oraz jakości spożywanego jedzenia. Jeśli nie chcemy więcej przechodzić przez dolegliwości biegunkowe, powinniśmy zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze, a także spożywać starannie umytą i świeżą żywność. Ważna jest higiena: trzeba pamiętać o tym, żeby często myć ręce. W ten sposób ograniczymy ryzyko przedostania się do naszego przewodu pokarmowego wirusów, bakterii i grzybów. To właśnie one stanowią główną przyczynę biegunki i to z nimi walczymy, lecząc tę dolegliwość.

Źródło:
World Health Organization, The Treatment of Diarrhoea. A Manual for Physicians and Other Senior Health Workers, World Health Organization, Geneva, Switzerland, 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.