Profilaktyka raka jelita grubego

Profilaktyka raka jelita grubego – co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego?

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Pacjenci z wykrytym nowotworem nie zawsze są ludźmi starszymi, jak przyjęło się zakładać – coraz więcej młodych osób zgłasza się do gabinetów onkologicznych z podejrzeniem raka jelita grubego. Ale czy można coś zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego? Jakie działania profilaktyczne podjąć, aby spróbować uniknąć tej przykrej diagnozy? Czym jest profilaktyka raka jelita grubego?

Profilaktyka raka jelita grubego – co warto wiedzieć?

Działania profilaktyczne pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o, jak podaje portal Wyłącz Raka, nawet około 60-70%(1). Wśród najważniejszych działań w profilaktyce raka jelita grubego możemy wyróżnić przede wszystkim:

–     aktywność fizyczną,

–     zbilansowaną dietę,

–     regularne badania kontrolne,

–     unikanie używek (w tym niepalenie papierosów oraz ograniczenie spożywania alkoholu)

Z powyższych działań profilaktycznych szczególnie warto wyróżnić badania kontrolne. W jednym z naszych artykułów, pod tytułem Program Badań Przesiewowych w profilaktyce raka jelita grubego pisaliśmy już o Programie Badań Przesiewowych i kolonoskopii, która jest najważniejszym badaniem w profilaktyce raka jelita grubego. Kolonoskopia pozwala na wczesne zdiagnozowanie nowotworu jelita grubego, co jest bardzo istotne: rak jelita grubego może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Kontrolną kolonoskopię warto wykonać zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia.

Profilaktyka raka jelita grubego – od czego zacząć?

Aby zacząć działania profilaktyczne raka jelita grubego, warto skoncentrować się w pierwszej kolejności na swojej diecie. Wyeliminowanie słodyczy (w tym słodkich napojów), rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej, ograniczenie czerwonego mięsa, potraw smażonych oraz spożywanie większej ilości warzyw i potraw o dużej zawartości błonnika, pozytywnie wpływającego na perystaltykę jelit, to tylko pierwsze kroki do zdrowszej diety i stylu życia. Kolejnym istotnym elementem jest regularne nawadnianie organizmu (nie tylko poprzez picie wody, lecz także chociażby poprzez spożywanie owoców) oraz rozplanowanie regularnych godzin posiłków. Szczególnie warto podkreślić, że posiłki powinny być małe, ale bogate w składniki odżywcze i witaminy.

Masa ciała a rak jelita grubego – czy istnieje związek?

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest szczególnie istotne, nie tylko w profilaktyce nowotworu jelita grubego, lecz także w profilaktyce innych schorzeń. Szczególnie pomocny do określenia prawidłowej masy ciała może być kalkulator BMI (Body Mass Index), pozwalający stwierdzić stopień ewentualnej otyłości. Warto także pamiętać, aby dietę zawsze konsultować ze specjalistą – dietetykiem lub lekarzem, który nie tylko pomoże określić długoterminowe i krótkoterminowe cele dietetyczne oraz stworzy plan diety, lecz także będzie w stanie prawidłowo ocenić, ile kilogramów bądź centymetrów należy stracić, by móc cieszyć się zdrową sylwetką. 

 

Zobacz także:

Program Badań Przesiewowych w profilaktyce raka jelita grubego

Kolonoskopia – najczęściej zadawane pytania

 

Źródło:

Wyłącz Raka, źródło: https://www.wylaczraka.pl/rak-jelita-grubego/profilaktyka, dostęp: 20.05.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.