Rak jelita grubego - GastroEkspert

Rak jelita grubego – poznaj czynniki ryzyka choroby nowotworowej jelita grubego

Z każdym kolejnym rokiem w gabinetach lekarskich pojawiają się coraz młodsi pacjenci, zgłaszający objawy charakterystyczne dla raka jelita grubego. I chociaż u części z nich niepokojące objawy gastryczne nie muszą być związane z chorobą nowotworową, to jednak wielu nadal może usłyszeć tę przykrą diagnozę. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Jak rozpoznać raka jelita grubego? Z czym warto zgłosić się do lekarza?

Rak jelita grubego a grupa ryzyka

Grupa ryzyka zachorowań na raka jelita grubego jest dosyć niejednorodna. Choć najczęściej na raka jelita grubego chorują ludzie starsi (głównie po sześćdziesiątym roku życia), to jednak rak jelita grubego występuje również u coraz młodszych pacjentów*. W ciekawym artykule na temat czynników ryzyka raka jelita grubego, pod tytułem: Czynniki ryzyka, autorzy wskazują, że również płeć (męska) oraz przynależność etniczna ma znaczenie pod kątem zachorowań: rak jelita grubego to schorzenie, na które narażeni są szczególnie Afroamerykanie oraz Żydzi aszkenazyjscy*.

Kolejnym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego są geny. Jeśli w najbliższej rodzinie występowały już przypadki raka jelita grubego, to prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór jelita grubego rośnie.

Należy także pamiętać, że przewlekły stres, nieodpowiedni styl życia oraz brak aktywności fizycznej zwiększają ryzyko zachorowania na różne typy nowotworów: w tym na raka jelita grubego.

Dieta a rak jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest ściśle powiązany z dietą. Zdrowa dieta, zgodna z aktualnymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO, World Health Organization), jest bardzo ważna w profilaktyce raka jelita grubego. Unikanie smażonych, ciężkostrawnych potraw, ograniczenie czerwonego mięsa w diecie, staranne mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz unikanie alkoholu to tylko kilka z czynników, które są istotne w zdrowej diecie, pozwalającej zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Bardzo ważny w kontekście zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego jest także aktywny tryb życia oraz rezygnacja z palenia papierosów – nawet okazyjnego.

Objawy raka jelita grubego

Objawy raka jelita grubego mogą być bardzo niejednoznaczne – zwłaszcza, że w początkowej fazie choroby pacjent może nie skarżyć się na żadne dolegliwości. Pierwszym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest z pewnością niestandardowy wygląd stolca. Ołówkowaty stolec to powód, aby odwiedzić gabinet lekarza – nawet jeśli diagnozą nie będzie rak jelita grubego, to warto wykluczyć również inne, pozostałe problemy jelitowe. 

Rak jelita grubego a ból brzucha

Ból brzucha jest czynnikiem często towarzyszącym przebiegowi raka jelita grubego. Warto jednak pamiętać, że wystąpienie bólu brzucha nie musi oznaczać od razu nowotworu jelita grubego. Lekki ból brzucha to dosyć popularna dolegliwość, którą warto łagodzić przy pomocy sprawdzonych środków – preparatem, który łagodzi ból brzucha, działając przeciwbiegunkowo oraz łagodząco na błonę śluzową układu pokarmowego jest wyrób medyczny SmectaGo. Jeśli jednak ból brzucha nie ustępuje po zastosowaniu standardowych metod lub nasila się, koniecznie należy zgłosić się do lekarza i sprawdzić przyczynę swoich dolegliwości.

Najważniejszym badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia, na którą warto się wybrać, zwłaszcza po 50 roku życia. Podczas kolonoskopii endoskopista dokładnie ocenia stan jelita i w przypadku zmian chorobowych jest w stanie od razu usunąć wiele z nich.

 

Zobacz także:
Kolonoskopia – najczęściej zadawane pytania
Program Badań Przesiewowych w profilaktyce raka jelita grubego

 

* Czynniki raka [w:] www.wyleczraka.pl, źródło: https://www.wylaczraka.pl/rak-jelita-grubego/czynniki-ryzyka, dostęp: 12.05.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.