Rak jelita grubego - Gastro Ekspert

Rak jelita grubego – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór, który dotyka ludzi w całej Europie. Może się rozwijać w naszym ciele przez kilkanaście lat i nie dawać żadnych objawów. Można go wykryć jedynie za pomocą regularnych badań, takich jak kolonoskopia.

Rak jelita grubego może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów przez bardzo długi czas. U niektórych osób mogą wystąpić na przykład zaparcia, biegunka czy krew w kale, co powinno być dla nas znakiem ostrzegawczym i powodem, by poddać się badaniom pod kątem zmian w jelicie. Wiele osób nadal boi się kolonoskopii, ponieważ wydaje się być metodą inwazyjną, niekomfortową i wstydliwą, przy czym jest najskuteczniejsza w wykryciu polipów i gruczolaków. Za pomocą kolonoskopu podczas zabiegu można usunąć nieznaczne zmiany, co zmniejsza ryzyko rozwinięcia się nowotworu. Najczęściej na raka jelita grubego chorują mężczyźni, a ryzyko zwiększa się po 50 roku życia. Wtedy właśnie największą uwagę należy przyłożyć do badań kontrolnych ze zwiększoną częstotliwością.

Przyczyny nowotworu jelita grubego

Rak jelita grubego może mieć różne przyczyny, a głównymi są: obciążenia genetyczne, wiek, obecność gruczolaków, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, palenie papierosów, spożywanie zbyt dużej ilości mięs i tłuszczów, a zbyt małej błonnika, otyłość. Rozwojowi choroby sprzyja także okoliczność, kiedy w naszym stylu życia jest za mało ruchu, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia i pracy jelit. Nasza dieta z kolei nie powinna być bogata w składniki zapierające, tylko ułatwiające prawidłowe wypróżnienie.

Rak jelita grubego – leczenie

Metoda leczenia raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania choroby określanego przy pomocy czterostopniowej skali (od małych polipów, przez duże zmiany aż po zaawansowany nowotwór). Gdy jest w II lub III stadium, musimy pamiętać o tym, że istnieje duże ryzyko nawrotu. Wykrycie we wczesnej fazie daje możliwość chirurgicznego usunięcia guzów wraz z fragmentem jelita oraz węzłami chłonnymi, o ile nie ma zaobserwowanych przerzutów. Następnie w niektórych przypadkach zakłada się kolostomię, czyli sztuczny odbyt wychodzący przez otwór w brzuchu, połączony ze specjalnym woreczkiem. Drugą metodą leczenia nowotworu jest chemioterapia, która działa już na cały organizm, a nie punktowo jak operacja chirurgiczna. Może być też stosowana jako pomoc przed operacją w celu zmniejszenia rozmiarów guza lub po niej, żeby zminimalizować ryzyko nawrotu, a także gdy zostały wykryte przerzuty do innych organów.

Profilaktyka

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego w naszym organizmie, zwłaszcza będąc w grupie zwiększonego ryzyka, powinniśmy wykonywać profilaktyczne badania pod tym kątem. Należy również zmienić zwyczaje żywieniowe i ograniczyć spożywanie mięs, szczególnie tego czerwonego, unikać smażonych dań i wzbogacić dietę o świeże owoce i warzywa, ciemny ryż, pieczywo pełnoziarniste oraz produkty bogate w wapń. Nasz stan zdrowia polepszy także ograniczenie palenia i spożywania alkoholu.

Zobacz także:

Kolonoskopia – najczęściej zadawane pytania

Przygotowanie do kolonoskopii

 

Konsultacja medyczna materiału:

lek. med. Małgorzata Baluta, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.