Rotawirusy i grypa jelitowa
Rotawirusy i grypa jelitowa: jak zwalczać biegunkę podczas infekcji rotawirusowej?

Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn tak zwanej grypy jelitowej: ostrej biegunki infekcyjnej, która występuje nie tylko wśród najmłodszych pacjentów. Jednak to głównie dzieci cierpią w wyniku zakażenia rotawirusowego w swoich najwcześniejszych latach życia. Szczególnie uciążliwym objawem rotawirusów jest właśnie biegunka, która może prowadzić do odwodnienia organizmu. Jak się jej skutecznie pozbyć? I jak leczyć rotawirusy?

Czym są rotawirusy i jak dochodzi do zakażenia rotawirusowego?

Rotawirusy, zaliczane do grupy zwanej reowirusami, stanowią przyczynę ostrej biegunki infekcyjnej, zwanej potocznie również jelitówką lub grypą jelitową. Rotawirusy są szczególnie często diagnozowane u małych dzieci, wśród których najczęściej przenoszą się drogą fekalno-oralną, jednak do zakażenia nie zawsze dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem – często wystarczy tylko styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Co więcej, szacuje się, że w Polsce około 55% dzieci poddanych hospitalizacji w wyniku wystąpienia ostrej biegunki cierpi właśnie na infekcję rotawirusową2.

Jak przebiega zakażenie rotawirusem? Jak pomóc dziecku cierpiącemu w wyniku infekcji rotawirusowej?

W wyniku zakażenia rotawirusem najczęściej pojawia się ostra biegunka, której zazwyczaj towarzyszą wysoka gorączka i wymioty. Biegunka jest szczególnie nieprzyjemnym i męczącym objawem rotawirusów, które gromadzą się, a następnie namnażają w komórkach nabłonka jelita cienkiego, w wyniku czego dochodzi do zachwiania równowagi wchłaniania oraz wydalania (ze względu na zwiększoną przepuszczalność śluzówki jelita). Biegunka to stan upośledzenia wchłaniania wody oraz elektrolitów w obrębie jelit i o ile na same rotawirusy nie ma konkretnego lekarstwa, o tyle biegunkę można skutecznie zwalczać, dzięki sprawdzonym środkom. Zwalczanie biegunki jest bardzo ważne, ponieważ biegunka może doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia stanu odwodnienia organizmu.

Jak zwalczać biegunkę w przebiegu infekcji rotawirusowej? Czego użyć na grypę jelitową? Co pomaga na jelitówkę?

Poza koniecznym nawadnianiem pacjenta, bardzo ważne jest również zastosowanie odpowiednich środków przeciwbiegunkowych. Na rynku jest dostępnych wiele leków, lecz mają one różne działanie. W przypadku rotawirusa, jednym z jego białek jest białko NSP4, odpowiadające za proces namnażania i powodujące uszkodzenie połączeń między komórkami ściany jelita, co prowadzi do nieszczelności jelita i powoduje gromadzenie się wody. Z kolei zbyt duża ilość wody jest przyczyną biegunki. Badania laboratoryjne potwierdziły, że zawarty w preparacie Smecta diosmektyt zmniejsza produkcję toksyny wirusa (czyli białka NSP4). Smecta zatrzymuje namnażanie się wirusa, dzięki czemu skutecznie zmniejsza natężenie i czas trwania biegunki. Smecta może szybko przynieść ulgę cierpiącym na ostrą biegunkę infekcyjną pacjentom – zwłaszcza tym najmłodszym.

Leczenie biegunki w przebiegu rotawirusa. Co jeszcze warto wiedzieć o łagodzeniu objawów rotawirusów?

Należy pamiętać, że diosmektyt skraca czas trwania biegunki, zmniejsza objętość stolca i hamuje replikację rotawirusów. Przyjmowanie diosmektytu znajduje się w rekomendacjach lekarzy i farmaceutów. Ponadto należy cały czas nawadniać małego pacjenta, unikając podawania słodkich napojów i mleka, które nie są wskazane przy wystąpieniu ostrej biegunki infekcyjnej. Warto także pamiętać, że w przypadku ostrej biegunki infekcyjnej, wywoływanej głównie przez rotawirusy, szczyt zachorowań przypada na pierwszy kwartał roku, czyli okres od stycznia do marca2. To właśnie wtedy należy szczególnie uważnie obserwować swoje dzieci, zwłaszcza maluchy w wieku przedszkolnym.

Bibliografia:
1. Vittoria Buccigrossi, Carla Russo, Amedeo Guarino, Maiara Brusco de Freitas, Alfredo Guarino: Mechanisms of antidiarrhoeal effects by diosmectite in human intestinal cells, 2017.
2. Mateusz Jabłoński, Grypa Jelitowa [w:] Magazyn dla Farmaceutów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.