Sposób na skurczowy ból przy IBS
Sposób na skurczowy ból przy IBS

IBS (Irritable Bowel Syndrome), czyli Zespół Jelita Drażliwego to choroba, której przyczyna jest ciężka do zdiagnozowania. Nie występuje jako odrębna jednostka chorobowa, a w identyfikacji IBS pomagają towarzyszące objawy, do których należą m.in. ból brzucha oraz wzdęcia. Mogą przy nich pojawić się także zaparcia oraz biegunka.

Przychodząc do gabinetu lekarza, pacjent najczęściej skarży się na niezidentyfikowany ból brzucha, który trwa przez minimum jeden dzień w miesiącu, ale taki stan utrzymuje się przynajmniej przez 3 miesiące. Jest to pierwsza oznaka, że możemy cierpieć właśnie na IBS, któremu towarzyszą silne skurczowe bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem.
Do potwierdzenia IBS stosuje się tzw. Kryteria Rzymskie IV, według których muszą się pojawić minimum 2 z 3 objawów, aby można było mówić o tej chorobie:

  • Ból związany z defekacją,
  • Ból związany ze zmianą częstotliwości wypróżnień,
  • Ból związany ze zmianą konsystencji stolca.

Z Zespołem Jelita Drażliwego miało styczność nawet 15% populacji, z czego najczęściej ten problem dotyczy dorosłych kobiet[i].

Skąd u mnie IBS?

Symptomy odczuwane przy IBS najczęściej są spowodowane takimi czynnikami jak stres, zmiana diety, zmiany hormonalne oraz przyjmowanie niektórych leków. Jeżeli jesteśmy w stanie określić, że właśnie któryś z nich może być przyczyną problemów trawiennych i bólu brzucha, powinniśmy starać się go wyeliminować z naszego życia w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.  W niektórych przypadkach niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić konkretną metodę leczenia. Pacjent nie powinien sam leczyć się zbyt długo, dlatego jeśli objawy nie ustają, musimy zasięgnąć opinii eksperta.

Jak mogę złagodzić ból przy IBS?

Z taką dolegliwością, jak skurczowy ból brzucha, możemy sobie poradzić przyjmując leki rozkurczowe. Pozwolą one zniwelować uczucie dyskomfortu, który ma wpływ na codzienne czynności. W przypadku IBS jest to zazwyczaj ból związany ze skurczami mięśni gładkich. Takie objawy pozwala zwalczyć butylobromek hioscyny (np. Buscopan®). Działa on jedynie w obszarze mięśni gładkich jamy brzusznej, a dzięki budowie chemicznej cząsteczki nie przenika przez barierę krew-mózg. Sprawia to, że nie wpływa na żadne inne narządy niż mięśnie otaczające jelita. Działa poprzez wybiórcze wiązanie się z receptorami muskarynowymi i nikotynowymi (do nich trafiają bodźce, które powodują skurcz). W ten sposób stoi na drodze połączenia się receptorów i hamuje powstanie skurczu. Działa już po 15 minutach[ii] od przyjęcia, dzięki czemu daje uczucie rozluźnienia skurczowego bólu brzucha.

[1]Ford A et al.; American College of Gastroent Monograph on the Management of IIBS and CIC.; Am J Gastroenterol (2014)
[2] Lacy B.E., Wang F., Bhowal S., Schaefer E.: On-demand hyoscine butylbromide for treatment of self-reported functional cramping abdominal pain. Scand J Gastroenterol 2013; 48 (8): 926-935.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.