Sposób na zaparcia przy zespole jelita drażliwego
Sposób na zaparcia w podróży

Podczas planowania wakacyjnych podróży należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Będąc daleko od domu, musimy mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Niestety często zapominamy, że poza lekami przeciwbólowymi, opatrunkami i bandażami, warto zabrać ze sobą także preparaty na dolegliwości układu pokarmowego. Szczególnie dokuczliwe w czasie urlopu mogą być zaparcia – wakacyjna zmora podróżujących.

Uczucie dyskomfortu, spowodowane dolegliwościami układu pokarmowego, niezwykle często pojawia się u urlopowiczów. Oprócz biegunek, do często występujących dolegliwości wśród podróżnych zalicza się problemy z wypróżnieniem.

 Jakie są objawy zaparć?

Głównymi symptomami zaparć jest spowolnione, utrudnione lub systematycznie niedostateczne wydalanie kału. Ponadto osoby cierpiące na zatwardzenia skarżą się na małą objętość stolca, jego podwyższoną twardość i suchość oraz brak uczucia pełnego wypróżnienia się. Objawom często towarzyszą wzdęcia brzucha i oddawanie gazów. Najczęściej obserwuje się wszystkie wymienione objawy, jednak mogą także występować w różnych konfiguracjach.

 Skąd u mnie zaparcia?

Zaparcia związane z podróżą przytrafiają się osobom wrażliwym na zmianę cyklu dnia. Niekiedy wystarczy wyjechać do innej strefy czasowej lub wstawać o późniejszej godzinie niż zazwyczaj, by zaburzyć swój codzienny rytm. Ponadto takie czynniki jak np. inny skład wody, rodzaj podawanego pieczywa, czy bardziej tłusta i kaloryczna dieta mogą mieć znaczenie. Powodem zatwardzenia może być też niechęć do korzystania z toalety poza domem, wynikająca z braku odpowiednich warunków higienicznych lub też poczucia intymności. Zaparcia bywają także skutkiem pośpiechu, który często towarzyszy nam podczas zwiedzania. Stres wywołany przez nowe sytuacje, także te pozytywne, również może być przyczyną nieprawidłowej pracy układu pokarmowego.

 Jak pozbyć się zaparć?

Z dolegliwościami związanymi z zaparciami w czasie podróży można sobie poradzić. Forlax – lek o działaniu przeczyszczającym, stymuluje naturalne oddawanie stolca, dzięki czemu może zmniejszyć poczucie dyskomfortu. Oddziałuje to pozytywnie na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie, szczególnie w podróży. Forlax należy do grupy preparatów zwanych lekami przeczyszczającymi o działaniu osmotycznym, które zatrzymują wodę i powodują zwiększenie objętości płynów w jelicie oraz rozluźnienie mas kałowych. Skład preparatu zawiera polimer z grupy makrogoli – substancję, która zatrzymuje wodę, zwiększa objętość płynów i rozluźnia masy kałowe. Warto podkreślić, że makrogol znajduje się w wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego w leczeniu przewlekłych zaparć. Dzięki swoim właściwościom, preparat stymuluje wypróżnianie się, co jest niezwykle ważne przy problemach z zaparciami w czasie urlopu. W przeciwieństwie do innych często stosowanych leków przeczyszczających, Forlax nie działa drażniąco i stymulująco na ścianę jelit, przez co nie powoduje „rozleniwienia jelit”. Nie ma ograniczeń czasowych w przypadku stosowania go przez osoby dorosłe. Należy jednak pamiętać, że działanie preparatu pojawia się w ciągu 24-48 godzin po podaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.