sposoby na zaparcia
Sposoby na zaparcia, czyli jak radzić sobie z problemem

Problemy z wypróżnianiem od czasu do czasu przytrafiają się każdemu z nas, w zależności od stanu zdrowia lub w efekcie zwyczajów żywieniowych. Bywa, że borykamy się z uczuciem dyskomfortu wywołanym niepełnym wypróżnieniem lub rzadszym oddawaniem kału, czyli z zaparciem. Jak w przypadku wielu dolegliwości, w takiej sytuacji możemy sięgnąć po domowe sposoby lub wspomóc leczenie środkami z apteki.

Przyczyny zaparcia

Najczęściej mamy do czynienia z zaparciami, które są wywołane zmianą diety czy zwyczajów żywieniowych. Problem może pojawić się także na skutek przyjmowania pewnych lekarstw lub w efekcie ograniczonego ruchu, np. po operacji i głównie siedzącego trybu życia. Niekiedy zaparcie może być objawem choroby.

Objawy zaparcia

Zaparciem nazywane są twarde stole oddawane z małą częstotliwością i wysiłkiem oraz towarzyszące temu uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Mniejsza częstotliwość oznacza ok. 3 wypróżnień na tydzień. Zaparcie to duży dyskomfort, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Ciągłe uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a do tego wzdęcia i gazy powodują, że zwyczajne czynności stają się ciężkie w wykonaniu.

Sposoby na zaparcia

Z zaparciem możemy poradzić sobie domowymi sposobami, takimi jak jedzenie suszonych śliwek, które zawierają dużo błonnika. Wprowadzenie większych jego ilości do codziennej diety, wpłynie pozytywnie na formowanie się kału, a co za tym idzie ułatwi prawidłowe wypróżnianie. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak taki sposób może się okazać nieskuteczny, gdy zaparcie zostało wywołane przez leki lub jest efektem nieprawidłowego pasażu jelit.

W przywróceniu normalnego trybu wypróżniania najbardziej sprawdzą się leki osmotyczne, np.  makrogole. Ich wielkocząsteczkowa budowa sprawia, że nie wchłaniają się one w przewodzie pokarmowym, ani nie są fermentowane w jelicie i nie zaburzają jego mikroflory. Dodatkowo makrogole doprowadzają do zwiększenia objętości znajdujących się w jelicie płynów, co wpływa na uwodnienie stolca i ułatwia jego przejście przez jelito oraz defekację.

Sposoby na zaparcia to rozwiązania domowe lub farmaceutyczne. Jednak te pierwsze mogą nie sprawdzić się w każdym przypadku, szczególnie jeśli zaparcie to nie tylko chwilowa reakcja organizmu, ale następstwo konkretnej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.