microscope dlugotrwala biegunka

Tabletki i zawiesina – różne postaci leku na biegunkę

Przy każdej chorobie zależy nam przede wszystkim na szybkim wyzdrowieniu i powrocie do normalnego stanu. Nie inaczej jest w przypadku biegunki, która jest szczególnie niekomfortową dolegliwością. Szukamy różnych rozwiązań, zarówno tych domowych, jak i aptecznych. Te możemy znaleźć w różnej postaci – tabletek bądź płynnej formy, np. zawiesiny.

Tabletki na biegunkę

Jedną z form leku, jaką możemy przyjąć podczas różnych dolegliwości są tabletki. W takiej postaci występuje wiele leków przeciwbólowych, ale także tych na biegunkę. Przykładem jest węgiel aktywny – jeden z powszechniejszych środków kojarzonych z walką z biegunką, choć nie ma wiarygodnych danych klinicznych dokumentujących jego skuteczności w leczeniu biegunki. Jego działanie można zaliczyć do adsorpcyjnych, co oznacza, że wiąże on gazy jelitowe, bakterie i toksyny. Trzeba jednak powiedzieć, że choć w ten sposób usuwamy przyczynę dolegliwości z organizmu, nie jest to wystarczające działanie, bowiem wirusy i bakterie uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego, co w konsekwencji może doprowadzić do przedłużenia biegunki. Przy stosowaniu węgla trzeba też pamiętać, że zabarwia on stolec, co może być znacznym utrudnieniem w ewentualnej diagnostyce innych chorób.

W leczeniu biegunki stosowany jest także loperamid. Preparaty zawierające tę substancję dostępne są m.in. w tabletkach. Ich przeciwbiegunkowe działanie wynika głównie z hamowania ruchów jelit. Oznacza to, że wpływa on na zmniejszenie liczby wypróżnień. Tak naprawdę jednak przyczyna biegunki pozostaje wciąż w naszym organizmie (biegunka jest bowiem reakcją na pojawienie się wirusów czy bakterii, które poprzez wypróżnienia mają być wyeliminowane z organizmu).

Diosmektyt na biegunkę

Najlepszym wyborem jest przyjmowanie preparatów, które zawierają naturalne składniki. Takim może być np. diosmektyt, czyli naturalna glinka, która pomaga w zahamowaniu, ale przede wszystkim leczeniu biegunki, a także łagodzeniu bólu brzucha. Ta substancja czynna może być dostarczana do organizmu w postaci płynnej zawiesiny.

Diosmektyt podobnie jak węgiel, wykazuje właściwości adsorpcyjne, a więc wiąże substancje toksyczne i drobnoustroje, czyli bakterie i wirusy. W związku z tym, że nie hamuje naturalnego ruchu jelit, ułatwia ich wydalanie.

Dzięki swoim naturalnym właściwościom powlekającym, ochrania przewód pokarmowy oraz wspomaga regenerację jego uszkodzeń. Dodatkowo w przypadku infekcji wirusowej, chroni błonę śluzową i redukuje obecność czynników świadczących o stanie zapalnym.

Takie wielokierunkowe działanie przeciwbiegunkowe diosmektytu przekłada się na skrócenie biegunki o jedną dobę. Co warto szczególnie podkreślić, dzięki tej substancji można mówić o leczeniu przyczyn, a nie tylko hamowaniu objawów, co jest niezwykle korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.