biegunka wirusowa - zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – jak pozbyć się biegunki?

Chyba każdy zna ten problem. Biegunka spowodowana zatruciem pokarmowym to przykra dolegliwość, która może zaskoczyć w każdej chwili. Co zrobić, żeby sobie z nią poradzić i szybko wrócić do formy?

Męczące dolegliwości związane z biegunką wytrącają z codziennego rytmu, przeszkadzają w pracy i innych aktywnościach. Powodują ogólny spadek samopoczucia oraz osłabienie organizmu, a niekiedy również poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Biegunki mają różne podłoże i dlatego nie należy lekceważyć faktu ich wystąpienia. Częstą przyczyną tej dolegliwości jest zatrucie pokarmowe o podłożu bakteryjnym, wirusowym albo grzybicznym.

Zatrucie pokarmowe to choroba

Zatrucie pokarmowe wbrew pozorom nie jest zwykłą niedyspozycją, lecz chorobą przewodu pokarmowego. Co ją powoduje? Przede wszystkim spożycie pokarmu skażonego bakteriami lub ich toksynami. Powodują je także niektóre pasożyty oraz substancje chemiczne, np. grzyby. Mówiąc inaczej, zatrucie pokarmowe to efekt inwazji, jaką bakterie, wirusy lub grzyby przeprowadzają na nasz układ pokarmowy. Towarzyszą temu dokuczliwe objawy, takie jak: ból i skurcze brzucha, wymioty, nudności, gorączka, dreszcze, ból mięśni, a także biegunka.

Jeśli zauważyliśmy u siebie jeden lub więcej z wymienionych objawów, nie lekceważmy sytuacji. Zatrucie pokarmowe to choroba, która nieleczona może wywołać niebezpieczne powikłania. W przypadku, gdy głównymi objawami są wymioty oraz biegunka, największym zagrożeniem dla organizmu jest odwodnienie. Dlatego w przebiegu biegunki spowodowanej zatruciem pokarmowym każdy powinien pamiętać o podstawowej zasadzie: należy pić dużo płynów.

Po pierwsze, uniknij odwodnienia podczas biegunki 

Żeby zapobiec odwodnieniu organizmu, należy na bieżąco uzupełniać elektrolity. Można także wspomóc się specjalnymi płynami nawadniającymi. Znajdziemy je w aptekach. Preparaty tego rodzaju często zawierają sód, witaminę C oraz glukozę, która jest szczególnie ważna w trakcie zatrucia pokarmowego. Nawet gdy nie zdecydujemy się na zażycie preparatu nawadniającego, pamiętajmy, że należy pić przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie.

Jeśli dopadła nas biegunka spowodowana zatruciem pokarmowym, musimy pamiętać również o odpowiedniej diecie. Choć przy wymienionych wyżej dolegliwościach często nie odczuwamy głodu, nie należy pomijać posiłków. Powinniśmy postawić na lekkostrawne dania w małych porcjach. Należy też unikać nadmiernej aktywności fizycznej, ponieważ podczas biegunki organizm jest osłabiony.

 

Pomogą nam leki na biegunkę

Często codziennie obowiązki sprawiają, że potrzebujemy czegoś, co szybko przyniesie nam ulgę i pozwoli na szybki powrót do normalnego harmonogramu dnia. Wtedy warto udać się do apteki po środek hamujący biegunkę. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie powinno się leczyć dolegliwości, uderzając w ich przyczynę.

Przykładem pomocnego w leczeniu środka, będzie substancja czynna o nazwie diosmektyt. To podwójny krzemian glinu oraz magnezu. Diosmektyt charakteryzuje się warstwową strukturą oraz dużą lepkością, dzięki czemu zawierające go leki powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego i staje się ona bardziej odporna na czynniki drażniące. Co bardzo ważne, diosmektyt wspomaga detoksykację organizmu, przez co substancje, które spowodowały zatrucie i biegunkę (np. wirusy czy grzyby), są szybciej usuwane z przewodu pokarmowego.

Jeśli więc jesteśmy zmuszeni walczyć z biegunką, warto sięgnąć po lek oparty na diosmektycie. Dzięki niemu przykre dolegliwości biegunkowe powinny szybciej ustąpić, co z kolei pozwoli nam na powrót do formy i codziennych obowiązków.

 

Zalecenia Światowej Organizacji zdrowia dotyczące leczenia biegunki znajdziesz w artykule Jak leczyć biegunkę? Rekomendacje WHO.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.